PZUCiekawi świata odkrywcy, wielcy konstruktorzy i zapaleni programiści, wszyscy zebrali się w Zespole Szkół w Daszewicach by przez kilka miesięcy wspólnie pracować nad swoimi projektami. A o kim mowa? O uczniach i nauczycielach Szkoły Podstawowej w Daszewicach. Właśnie zakończył się tam pierwszy etap projektu „Polibuda w Daszewicach”, który organizujemy wspólnie z Zespołem Szkół w Daszewicach.

Projekt rozpoczął się we wrześniu od szkolenia nauczycieli z prowadzenia zajęć w ramach Naukowego Laboratorium, Akademii programowania i Warsztatów Konstruktorskich. Następnie rozpoczęły się zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej, które trwały do połowy lutego 2016.
Na zajęciach z Naukowego Laboratorium uczniowie wykonali różnorodne eksperymenty badając prawa otaczającego ich świata. Uczestnicy min. zbadali ciśnienie atmosferyczne za pomocą kartki, wody i kubeczka, sprawdzili jaki gaz powstaje kiedy zmieszamy ocet i sodę oraz zwiększyli swoje pole widzenia budując własny peryskop. Na każdych Warsztatach Konstruktorskich uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności manualne, uczyli się obsługiwać narzędzia, odkrywali prawa fizyki budując katapultę, poznawali podstawy elektroniki tworząc łodzie i rozwijali myślenie przestrzenne konstruując labirynt.
Podczas Akademii Programowania uczniowie wykorzystywali środowisko programistyczne - SCRATCH, stworzone na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Ucząc się języka programowani i rozwijając kreatywność tworzyli ciekawe wizualnie aplikacje z grafiką, dźwiękiem, możliwością interakcji – gry, quizy, labirynty itp. Efektami swojej pracy uczniowie mogą dzielili się z innymi za pomocą internetu.
W drugim semestrze rozpoczynają się zajęcia dla uczniów Gimnazjum w Daszewicach.

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowym Fundacji PZU